Herliansky gejzír je vzácný studený gejzír, nacházející se v obci Herľany (okres Košice-okolí) na úpatí Slanských vrchů, v staré lázeňském areálu Herľany-Rankovce.
Je aktivní nepřetržitě od roku 1872, přičemž do roku 1903 a v letech 1957-2006 byl jediným studeným gejzírem v Evropě. Momentálně je kromě něj aktivní ještě studený gejzír v německém Andernachu a další podobné gejzíry se nacházejí naIslandu. Gejzír byl roku 1987 vyhlášen za národní přírodní památku.
Od roku 2002 se nachází na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO.
Erupce gejzíru způsobuje oxid uhličitý, vystupující z podloží podél tektonických zlomů. Gejzír samovolně stříká do výšky 7-15 metrů s periodou 32-40 hodin, erupce trvá přibližně 25 minut. Byl aktivován uměle pomocí vrtu hlubokého 404,5 metru.
Teplota vystřikované vody je 14-18 °C a voda je silně mineralizovaná. Jeho průměrná vydatnost je 25-30 litrů vody za sekundu. V současnosti postupně ztrácí na síle a čas mezi erupcemi se prodlužuje.
Herľany se nacházejí 28 km severovýchodne od Košíc na úpatí Slanských vrchov.
V polovině 19. století patřili Herľany k oblíbeným lázeňským střediskům a tradičním městem letního pobytu příslušníkům východoslovenské šlechty. Koncem 60. let začali herlanské prameny ztrácet vodu a proto majitelé lázní rozhodli, že dají vyvrtat studnu, která by odstranila starosti se zásobováním minerální vodou. Roku 1870 začali vrtné práce. Jejich obvyklí průběh všk počátkem června přerušila prudká erupce vody z vrtné sondy. Roku 1874 následovala další erupce a od té doby voda vyvěrala na povrch zemský v několikahodinových intervalech.
Portál pro ubytování, cestování a turistiku