Demänovská jeskyně

Demänovská jeskyně

kraj: Žilinský kraj
okres: Žilina
turistická oblast: Demänovská Dolina

Termín 01.04.-14.04. 14.04.-30.06. 30.06.-30.10.
dospělý - řádné lůžko v 1/2+1 pokoji, polopenze 13 150 11 830 16 590
dítě (5-12 let) na přistýlce v 1/2+1 pokoji, polopenze 8 080 7230 8 350
dospělá osoba na přistýlce v 1/2+1 pokoji, polopenze 9 700 9 480 10 710

Ubytování v okolí

CHALUPA SOLISKO
Terchová
Žilinský kraj
Chata Biely Potok 1275 Terchová
Terchová
Žilinský kraj
Chata OROL
Terchová
Žilinský kraj
Chata pod Skalkou
Terchová
Žilinský kraj
Chata POD VRŠKOM
Terchová 1523
Žilinský kraj
Chata pri Jánošiku
Rosina
Žilinský kraj
CHATY MAŽGÚT
Belá
Žilinský kraj
Drevenica pod vlekom Čičmany 152
Čičmany
Žilinský kraj
Drevenica pod vlekom Čičmany 152
Čičmany
Žilinský kraj
HOTEL APHRODITE
Rajecké Teplice
Žilinský kraj

Demänovské jaskyne tvoří najvětší soustavu jeskýň na Slovensku.

Tento komplex asi 30 jeskyň se nachází v Demänovskej doline na severní straně Nízkých Tater. Hlavní jadro leží na pravé straně potoka Demänovka mezi Machnatou dolinou na Lúčkach a Čiernou dolinou při Kamennej chate.

.Jen asi 2km jižně od jeskyně se nachází Jasná,středisko zimních sportů,které patří mezi velmi vyhledávané lyžařské lokality v Evropě.

Demänovské jeskyně zahrňují postupně objevované jeskyně. Z turistického hlediska jsou nejvýznamnější:

  • Demänovská jaskyňa Slobody
  • Demänovská ľadová jaskyňa
  • Demänovská jaskyňa Mieru (tá dosiaľ nie je sprístupnená verejnosti).


Demänovská jeskyně svobody
je krasová jeskyně v Nízkých Tatrách v Demänovské dolině, jedna z Demänovských jeskyní. Byla objevená v roce 1921 Aloisem Králem a jeho místními pomocníky Adamem Mišurou, Otou Hrabalem a Jarmilou Vránovou. Demänovská jeskyně svobody je nejnavštěvovanější turisticky zpřístupněnou jeskyní na Slovensku.

Jeskyně svobody má ze známých Demänovských jeskyní nejbohatší krápníkovou výzdobu. Uměle prokopaný vstupní otvor leží v západním svahu Demänovské Poludnice ve výšce 870 m n. m., asi 50 m nad hladinou potoka Demänovky. Zpřístupněná je od roku 1924. Z celkové délky 8897 m (spolu s jeskyní Pustá) je pro veřejnost zpřístupněných asi 1600 m.

Jeskyně se skládá z dómů, síní a chodeb, vytvořených v šesti jeskynních úrovních, které vznikly během pleistocénu. Podzemní tok Demänovky v současnosti protéká nejnižší úrovní. Jeskynní prostory jsou vyzdobené živými krápníkovými útvary, zabarvenými sloučeninami železa a manganu do žluta až červena. Na stropě se objevují sklovitá brčka a tlustší stalaktity, na dně robustnější stalagmity a stalagnáty, na stěnách se nacházejí krápníkové vodopády. Prohlubně jeskynního dna vyplňují Korálové, Zlaté, Hroznové a Leknínové jezírko. Raritou Jeskyně svobody jsou jinovatkové stalaktity v Klenotnici a jeskynní perly - kuličky podobné hrachu - na dně jezírka ve Velkém dómu. Že krápníky rostou velmi pomalu je možné vidět třeba na sklovitém brčku ve Velkém dómu, které vyrostlo za 10 roků (1958-68) jen o 2 mm, což představuje usazení 13,5 mm3 CaCO3.

Teplota jeskyně je 6-7 °C a relativní vlhkost dosahuje 95-97%. Tři otvory na povrch ve výškách 812, 870 a 889 m n. m. způsobují silný průvan, čímž získává jeskyně dynamický charakter.

Z pleistocénní fauny se nalezly kosti jeskynního medvěda (Ursus speleus) v Medvědí chodbě. V hliněných jezírkách na březích podzemní Demänovky žije jeskynní rak tatranský (Niphargus tatrensis), z jeskynních netopýrů zde byl zjištěný netopýr velký(Myotis myotis). Poblíž elektrických reflektorů vyrůstají různé druhy řas a mechů (vodopád Smuteční vrba, Sněžný dóm).

foto foto foto foto foto