Velký Rozsutec

Velký Rozsutec

kraj: Žilinský kraj
okres: Žilina
turistická oblast: Malá Fatra

Termín 01.04.-14.04. 14.04.-30.06. 30.06.-30.10.
dospělý - řádné lůžko v 1/2+1 pokoji, polopenze 13 150 11 830 16 590
dítě (5-12 let) na přistýlce v 1/2+1 pokoji, polopenze 8 080 7230 8 350
dospělá osoba na přistýlce v 1/2+1 pokoji, polopenze 9 700 9 480 10 710

Ubytování v okolí

CHALUPA SOLISKO
Terchová
Žilinský kraj
Chata Biely Potok 1275 Terchová
Terchová
Žilinský kraj
Chata OROL
Terchová
Žilinský kraj
Chata pod Skalkou
Terchová
Žilinský kraj
Chata POD VRŠKOM
Terchová 1523
Žilinský kraj
Chata pri Jánošiku
Rosina
Žilinský kraj
CHATY MAŽGÚT
Belá
Žilinský kraj
Drevenica pod vlekom Čičmany 152
Čičmany
Žilinský kraj
Drevenica pod vlekom Čičmany 152
Čičmany
Žilinský kraj
HOTEL APHRODITE
Rajecké Teplice
Žilinský kraj
Velký Rozsutec je nejvýraznější hora nacházející se v krivánské části Malé Fatry na Slovensku. Charakteristické jsou vápencové stěny a bradla, tvořící vrcholovou pyramidu.

Leží zcela na východě
pohoří jihozápadně nad obcí
Biela (720 m, okres Žilina) a asi 6 km severozápadně od lyžařského střediska Lučivná (501 m). Nejimpozantnější je pohled na Rozsutec z obceŠtefanová (625 m) ležící 3km západně, odkud jsou také nejčastěji vedeny výstupy na vrchol.

Ochrana přírody:

Celá oblast kolem vrcholu Velký Rozsutec patří do Národního parku Malá Fatra, kde ta nejcennější území jsou chráněné jako Národní přírodní rezervace Rozsutec (založena 1967, výměra 842 ha) chránícígeologické výtvory a vápencové útvary spolu s vápenomilnou florou.

Lze se zde setkat s mnoha
endemickými druhy rostlin. Fauna je typická horská (svišť, kamzík, rys ostrovid).

Vyniká svérázností a bohatstvím rostlinstva a patří tak k nejbohatším
botanickým lokalitám na Slovensku. Najdou se zde některé slovenské endemity. Platí zde nejvyšší 5.stupeň ochrany. Je proto je nutné dodržovat pravidla rezervace při pohybu na tomto území.

Přístup:
  • Přístup je možný hned z několika stran. Nejjednodušší a nejkratší výstup je zřejmě od západu z obce Štefanová po zeleně značené turistické stezce přes sedlo Medziholie (1185 m). Vrchol je přístupný po značené stezce se sezónním uzávěrem od 1.3. - 15.6. (Medziholie - Velký Rozsutec, Medzirozsutce - Velký Rozsutec).

Délka: Štefanová - Velký Rozsutec (2,5 hod.)

  • Výchozím bodem pro většinu výstupů je obec Štefanová, ze které jde stezka nejprve lesem, až nastupuje nad tzv. Dolné diery, které posléze přecházejí v atraktivnější skalnatou soutěsku Horné diery (podél potoka v hlubokém zářezu cesta překračuje po lávkách skalní stupně a potok, místy nainstalované zábradlí atd.). Ještě výše stezka prochází menší soutěskou Tesna Rižna a poměrně mírně vychází na horské louky sedla Medzirozsutce. Výstup k vrcholu ze sedla je poměrně jednoduchý, ve své vrcholové pasáži místy zajištěný řetězy. Stezka pod vrcholem překonává skalní stupně. Pro výstup z obou směrů je potřebná jistá chůze ve skalnatém terénu, dobrá fyzická kondice a odpovídající vybavení a oblečení. Z vrcholu bohatý výhled na Malou Fatru, Vysoké a Nízké Tatry a okolní horstva.

Délka: Štefanová - Medzirozsutce (2 a 1/4 hod.) - Velký Rozsutec (1 a 1/4 hod.) - Medziholie (1 hod.) - Štefanová (1 a 1/4 hod.)

  • Na vrchol Velký Rozsutec je možno se také dostat po hřebeni z Poludňového grúňa (1460 m) a Stohu (1607 m), kde vede červeně značená turistická značka.

Délka: Poludňový grúň - Stoh - Velký Rozsutec (3 hod.)

  • Poslední a nejméně využívaná cesta nabízející se při výstupu na Velký Rozsutec je z lyžařského střediska Lučivná. Žlutě značená stezka se klikatí mezi nízkými zalesněnými vrcholy Lučivná (770 m), Čierťaže (849 m) a Ostré (1167 m) a velkým severním Ostré dosahuje od východu sedlo Medziholie v místě kdy kdysi stávala bývalá Chata pod Rozsutcom.
foto foto foto