Velký Rozsutec

Velký Rozsutec

kraj: Žilinský kraj
okres: Žilina
turistická oblast: Malá Fatra

Termín 01.04.-14.04. 14.04.-30.06. 30.06.-30.10.
dospělý - řádné lůžko v 1/2+1 pokoji, polopenze 13 150 11 830 16 590
dítě (5-12 let) na přistýlce v 1/2+1 pokoji, polopenze 8 080 7230 8 350
dospělá osoba na přistýlce v 1/2+1 pokoji, polopenze 9 700 9 480 10 710

Ubytování v okolí

Chata Biely Potok 1275 Terchová
Terchová
Žilinský kraj
Chata OROL
Terchová
Žilinský kraj
Chata POD VRŠKOM
Terchová 1523
Žilinský kraj
HOTEL APHRODITE
Rajecké Teplice
Žilinský kraj
Penzion JAVORINA - ČIČMANY
Čičmany
Žilinský kraj
Penzion LUKA
Terchová
Žilinský kraj
Penzión Malá Fatra u Ďurka
Terchová
Žilinský kraj
PENZION POD HRADOM
Lietava 32
Žilinský kraj
Penzion ŠIBENICA
Terchová
Žilinský kraj
PENZION U JÁNOŠÍKA
Terchová
Žilinský kraj
Velký Rozsutec je nejvýraznější hora nacházející se v krivánské části Malé Fatry na Slovensku. Charakteristické jsou vápencové stěny a bradla, tvořící vrcholovou pyramidu.

Leží zcela na východě
pohoří jihozápadně nad obcí
Biela (720 m, okres Žilina) a asi 6 km severozápadně od lyžařského střediska Lučivná (501 m). Nejimpozantnější je pohled na Rozsutec z obceŠtefanová (625 m) ležící 3km západně, odkud jsou také nejčastěji vedeny výstupy na vrchol.

Ochrana přírody:

Celá oblast kolem vrcholu Velký Rozsutec patří do Národního parku Malá Fatra, kde ta nejcennější území jsou chráněné jako Národní přírodní rezervace Rozsutec (založena 1967, výměra 842 ha) chránícígeologické výtvory a vápencové útvary spolu s vápenomilnou florou.

Lze se zde setkat s mnoha
endemickými druhy rostlin. Fauna je typická horská (svišť, kamzík, rys ostrovid).

Vyniká svérázností a bohatstvím rostlinstva a patří tak k nejbohatším
botanickým lokalitám na Slovensku. Najdou se zde některé slovenské endemity. Platí zde nejvyšší 5.stupeň ochrany. Je proto je nutné dodržovat pravidla rezervace při pohybu na tomto území.

Přístup:
  • Přístup je možný hned z několika stran. Nejjednodušší a nejkratší výstup je zřejmě od západu z obce Štefanová po zeleně značené turistické stezce přes sedlo Medziholie (1185 m). Vrchol je přístupný po značené stezce se sezónním uzávěrem od 1.3. - 15.6. (Medziholie - Velký Rozsutec, Medzirozsutce - Velký Rozsutec).

Délka: Štefanová - Velký Rozsutec (2,5 hod.)

  • Výchozím bodem pro většinu výstupů je obec Štefanová, ze které jde stezka nejprve lesem, až nastupuje nad tzv. Dolné diery, které posléze přecházejí v atraktivnější skalnatou soutěsku Horné diery (podél potoka v hlubokém zářezu cesta překračuje po lávkách skalní stupně a potok, místy nainstalované zábradlí atd.). Ještě výše stezka prochází menší soutěskou Tesna Rižna a poměrně mírně vychází na horské louky sedla Medzirozsutce. Výstup k vrcholu ze sedla je poměrně jednoduchý, ve své vrcholové pasáži místy zajištěný řetězy. Stezka pod vrcholem překonává skalní stupně. Pro výstup z obou směrů je potřebná jistá chůze ve skalnatém terénu, dobrá fyzická kondice a odpovídající vybavení a oblečení. Z vrcholu bohatý výhled na Malou Fatru, Vysoké a Nízké Tatry a okolní horstva.

Délka: Štefanová - Medzirozsutce (2 a 1/4 hod.) - Velký Rozsutec (1 a 1/4 hod.) - Medziholie (1 hod.) - Štefanová (1 a 1/4 hod.)

  • Na vrchol Velký Rozsutec je možno se také dostat po hřebeni z Poludňového grúňa (1460 m) a Stohu (1607 m), kde vede červeně značená turistická značka.

Délka: Poludňový grúň - Stoh - Velký Rozsutec (3 hod.)

  • Poslední a nejméně využívaná cesta nabízející se při výstupu na Velký Rozsutec je z lyžařského střediska Lučivná. Žlutě značená stezka se klikatí mezi nízkými zalesněnými vrcholy Lučivná (770 m), Čierťaže (849 m) a Ostré (1167 m) a velkým severním Ostré dosahuje od východu sedlo Medziholie v místě kdy kdysi stávala bývalá Chata pod Rozsutcom.
foto foto foto