Šumava

Šumava je rozsáhlé pohoří na hranicích Česka, Rakouska a německého Bavorska.

Pohořím prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Jižní strana pohoří je podstatně příkřejší než severní, česká. Na území Šumavy se nachází mimo jiné Lipenská přehrada.

Podle geomorfologického členění Česka náleží pohoří Šumava do geomorfologické provincie Česká vysočina, do Šumavské subprovincie a do geomorfologické oblasti Šumavská hornatina. Oblast Šumavská hornatina je členěna na 4 geomorfologické celky: Šumava, Šumavské podhůří, Novohradské hory a Novohradské podhůří.

Šumava je nejvyšší částí Šumavské hornatiny. Délka protáhlého pohoří orientovaného SZ - JV činí 190 km, přičemž jako jeho přirozená hranice je bráno údolí Chodské Úhlavy na SZ a Vyšebrodský průsmyk na JV. V nejširším místě měří pás pohoří asi 45 km. Na severozápadě navazuje na Šumavu Český les, na východě její podhůří hraničí s Novohradskými horami. Šumava má charakter ploché hornatiny s poměrně příkrými jihozápadními svahy na bavorské straně, zatímco severovýchodní svahy na české straně pozvolna přecházejí do Šumavského podhůří.

Více informací

Počasí

Fotogalerie

                

Šumava - ubytování

Apartmány Brevant
Železná Ruda
cena od
Pension u Řehoutů
Horní Planá
cena od
Penzion Rak
Černá v Pošumaví
cena od
Schwarzenberská myslivna
Šumavské Hoštice
cena od
Apartmány Almberg ***
Strážný
cena od
CHATA PROTĚŽ a PENZION DOMINANT
Černá v Pošumaví
cena od
HORSKÁ CHATA NA PAPÍRNĚ
Nýrsko
cena od
PENZION BOBEŠOVA BOUDA
Železná Ruda
cena od
Penzion Havelka
Železná Ruda
cena od
PENZION SIESTA
Želnava 5
cena od
Penzion Sněžná
Volary
cena od
Další ubytovací zařízení