Zlínsko

Zlín (německy Zlin, v letech 1949–1989 Gottwaldov) je statutární město na východě Moravy. Leží v údolí řeky Dřevnice na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů. Je centrem Zlínského kraje. Ve zlínské aglomeraci žije kolem 100 tisíc obyvatel.

Zlínský kraj je jeden ze 14 vyšších územních samosprávných celků v České republice. Nachází se v její východní až jihovýchodní části, podobnou polohu má i v rámci Moravy. Jako jediný ze všech českých krajů leží výhradně na území této historické země. Na jihozápadě sousedí s Jihomoravským krajem, na severozápadě s Olomouckým krajem, na severu s Moravskoslezským krajem a na východě s Žilinským a Trenčínským krajem (na Slovensku).

Horopisně náleží území kraje k západním Karpatům. Podstatná část území je kopcovitá či hornatá, přičemž nejvyšší hřebeny leží na východě na hranici se Slovenskem. Na jihu jsou to Bílé Karpaty s nejvyšší horou Velká Javořina (970 m). Na ně navazují Javorníky a posléze nejvyšší Moravskoslezské Beskydy, jejichž nejvyšší bod - Lysá hora - už ovšem leží na území sousedního Moravskoslezského kraje. Na západě a jihozápadě má kraj i úrodné nížiny - Haná na Kroměřížsku a Slovácko na Uherskohradišťsku. Na jihozápadě kraje se zvedají Chřiby s nejvyšším bodem Brdo (586,7...

Více informací

Počasí

Fotogalerie

      

Zlínsko - ubytování

Apartmány wellness Vlčková
Vlčková
cena od
Activitypark Hotel VŠEMINA
Slušovice
cena od
HOTEL BAŤOV OTROKOVICE
Otrokovice
cena od
PENZION VILA JIŘINKA
Luhačovice
cena od
Hotel Grunt
Žďár nad Sázavou
cena od
EXCELLENT restaurant a penzion Kroměříž
Kroměříž
cena od
1000 Kč
Rekreační areál Pahrbek
Napajedla
cena od
500 Kč
Další ubytovací zařízení