Brno a okolí

Brno je počtem obyvatel i rozlohou druhé největší město v České republice, největší město na Moravě a bývalé hlavní město Moravy. Je sídlem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Město leží na soutoku řek Svratky a Svitavy a má přes 380 tisíc obyvatel. Je centrem soudní moci České republiky, stalo se totiž sídlem jak Ústavního soudu, tak Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu i Nejvyššího státního zastupitelství.

Brno je ze tří stran chráněno zalesněnými kopci Brněnské vrchoviny, na jihozápadě pak začínají nížiny Dyjsko-svrateckého úvalu, nadmořská výška města se pohybuje mezi 190–425 m n. m, značná část území Brna je pokryta lesy. Kromě kopců Petrov a Špilberk se na katastru města nacházejí také vrchy Bílá hora, Červený kopec, Hády (z části), Kamenný vrch, Kraví hora, Medlánecké kopce, Mniší hora, Palackého vrch, Stránská skála, Strom a Žlutý kopec, nejvyšším vrcholem je Kopeček (479,41 m n. m.).

Území Jihomoravského kraje je vymezeno územími okresů Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo. Zatímco západ a severozápad kraje pokrývají výběžky Českomoravské vrchoviny, např. Drahanská vrchovina s Moravským krasem, do východní části už zasahují ze Slovenska Karpaty....

Více informací

Počasí

Fotogalerie

        

Brno a okolí - ubytování

AMI penzion Brno
Brno
cena od
Apartmán Černčín
Bučovice
cena od
Penzion JUVENTUS club
Brno
cena od
A Podlesí Hotel
Brno
cena od
Hotel Jonathan
Brno
cena od
1000 Kč
Maximus Resort
Brno
cena od
Penzion Cola transport
Brno
cena od
500 Kč
penzion Sirius
Vyškov
cena od
500 Kč
Další ubytovací zařízení