Vysočina

Kraj Vysočina (do května 2001 Jihlavský kraj, poté až do července 2011 pouze Vysočina)je kraj v České republice ležící na pomezí Čech a Moravy.
Na severu sousedí s Pardubickým krajem, na jihovýchodě s Jihomoravským krajem, na jihozápadě s Jihočeským krajem a na severozápadě se Středočeským krajem. Na jihu se téměř přibližuje k hranici Rakouska, ale nedosáhne na ni.

Za Rakouska-Uherska byl údajně poblíž vrchu Melechov na západě dnešního okresu Havlíčkův Brod v blízkosti Stvořidel vyznačen symbolický střed Evropy, bližší informace o důvodu vyznačení však nejsou známy.

Celé území kraje Vysočina leží v oblasti Českomoravské vrchoviny. Na jihu zahrnuje západní část Jevišovické pahorkatiny a sever Javořické pahorkatiny, na západě je Křemešnická vrchovina, na severozápadě leží Hornosázavská pahorkatina, na severu Žďárské vrchy s Hornosvrateckou pahorkatinou, na východě a v centru je Křižanovská vrchovina. V Jihlavských vrších (Javořické pahorkatině) se nachází nejvyšší hora Javořice (837 m). Jen o metr nižší je vrchol Devět skal ve Žďárských vrších. Rozvodí moří táhnoucí se od severovýchodu na jihozápad dělí kraj na dvě téměř stejné části. Úmoří Severního moře do kraje zasahuje povodím Labe, Labe samo však krajem neprotéká a vody do něj...

Více informací

Počasí

Fotogalerie

        

Vysočina - ubytování

Hotel Brixen
Havlíčkův Brod
cena od
Chalupa pod Melechovem
pošta Světlá nad Sázavou
cena od
Hotel Medlov
Fryšava pod Žákovou horou
cena od
OREA RESORT DEVĚT SKAL ***
Svratka
cena od
Penzion Častrov
Častrov 33
cena od
PENZION ZUBR
Ujčov 46
cena od
Resort Sněžné Amanita****
Sněžné
cena od
RESORT SVATÁ KATEŘINA
Počátky
cena od
Penzion U Nás
Hlinsko
cena od
RODINNÝ HOTEL RAČÍN ***
Račín
cena od
500 Kč
Penzion Bačalský mlýn
Morašice
cena od
Hotel Antoň
Telč
cena od
500 Kč
Další ubytovací zařízení