Západočeský lázeňský trojúhelník se rozkládá v nejzápadnější části České republiky. Jeho vrcholy tvoří lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Množství minerálních pramenů a jejich vlastnosti jsou světově unikátní.
Karlovy Vary leží na soutoku řek Ohře, Rolava a Teplé.
Mariánské Lázně jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst.
Osada získala pojmenování podle Marriných pramenů.
Františkovy Lázně byly založeny v roce 1793 císařem Františkem I. jako první slatinné lázně na světě. Karlovy Vary:Pamětihodnosti:
Kostel sv. Máří Magdaleny z roku 1737 je nejvýznamnější památkou Karlových Varů, pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla z roku 1898, evangelický kostel sv. Petra a Pavla z roku 1856, řeckokatolický hřbitovní kostel sv. Ondřeje z roku 1500, anglikánský kostel sv. Lukáše z roku 1877, ruiny kostela sv. Linharta ze 13. století., Rozhledna Diana z roku 1914, Aberg (Doubská hora) z roku 1905, Vyhlídka Karla IV. (rozhledna) z roku 1877, Goethova vyhlídka z roku 1889.
Město se nachází nedaleko zalesněné oblasti
CHKO Slavkovský les a Vojenský újezd Hradiště s charakteristickou flórou a faunou.
Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Zdejší voda má blahodárný vliv na
léčení jaterních a střevních chorob, na žaludek a játra. Ve městě je celkem 5 kolonád.
Ve městě se nachází divadlo a množství kinosálů, ve kterých se každoročně koná významný filmový festival.
Mariánské lázně:Město se nachází v údolí jižně od
CHKO Slavkovský les.
V Mariánských Lázních a okolí vyvěrá na 100 minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Jedná se o studené železnaté kyselky, odlišného chemického složení. K pitným kúrám se používá 6 hlavních pramenů: Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní a Ambrožův.
Dominantou Mariánských Lázní jsou především
lázeňské parky, díky kterým město patří mezi nejkrásnější zahradní města v Evropě.
Velmi významnou stavbou v městě je
Kolonáda Maxima Gorkého z let 1888-89 dle projektů arch. Miksche a Niedzielského. Vznosná litinová konstrukce byla odlita v železárnách Blansko. Unikátní výzdoba - dřevěný kazetový strop a nástropní fresky je z roku 1979 jejichž autorem je akademický malíř Josef Vyleťal. Na lázeňské promenádě můžete také najít populární
Zpívající fontánu, která každou lichou hodinu hraje jednu z mnoha slavných skladeb ze svého repertoáru a ve večerních hodinách je tato romantika okořeněna světelnými efekty.
V Mariánských Lázních má tradici i sport. Ve městě je možno využít 48 druhů sportu. Přes atletiku, cyklistiku, golf, jachting, lov, plavání,šachy, tenis až po zápasnická odvětví. Velmi významnou tradici má v Mariánských Lázních zejména golf a také zimní sporty.
Každoročně se zde koná Chopinův hudební festival a na lázeňské kolonádě se v průběhu sezóny pořádají pravidelné koncerty.
Františkovy Lázně:Léčivé účinky tamějších pramenů jsou známy od 15. století.
Aktivně je využíváno 23 pramenů vody typu Na2SO4. Dle léčivých indikací má zdejší voda pozitivní účinek na
choroby srdeční a oběhové soustavy.
Památky: kostel Povýšení svatého Kříže, kostel svatého Jakuba, evangelický kostel svatého Petra a Pavla, pravoslavný kostel svaté Olgy, rozhledna Salingburg z roku 1906. rozhledna Zámeček u Františkových Lázní, Synagoga, památník Boženy Němcové, památník se sochou Františka Josefa I., památník Johanna Wolfganga von Goetha aj.
Ludwig van Beethoven, významný německý hudební skladatel - návštěva Mariánských Lázní byla součástí jeho letního pobytu v českých lázních, za nichž navštívil ještě Teplice a Karlovy Vary.
Méně informací