Pardubicko

Pardubice jsou statutární město na východě Čech a metropole Pardubického kraje. Leží ve východní části Polabí, na soutoku řek Labe a Chrudimky. Ve městě sídlí Univerzita Pardubice. Pardubické staré město je od roku 1964 městskou památkovou rezervací.

Pardubice jsou označovány jako průmyslové centrum východních Čech. Hlavními zdejšími odvětvími jsou průmysl chemický, strojírenský a elektrotechnický.

Pardubický kraj leží převážně na východě Čech a na katastrálních územích Velká Morava, Červená Voda, Šanov, Moravský Karlov, Bílá Voda, Černá Voda, Mlýnice, Mlýnický Dvůr, Cotkytle, Strážná, Tatenice, Krasíkov, Lubník, a okolím Svitav a Moravské Třebové zasahuje i na historické území Moravy. Na východě sousedí s Olomouckým krajem, na jihovýchodě s Jihomoravským krajem, na jihozápadě s krajem Vysočina, na západě se Středočeským krajem, na severozápadě s Královéhradeckým krajem a na severu s polským Dolnoslezským vojvodstvím.

Většinu území kraje tvoří pahorkatiny a vrchoviny přecházející do nížin kolem Labe. Na hranici s Polskem se tyčí třetí nejvyšší pohoří v Česku, masív Králického Sněžníku. Na něj k severozápadu navazují nižší a plošší Orlické hory. Na jihu začíná Železnými horami a Žďárskými vrchy Českomoravská vysočina.

Větší...

Více informací

Počasí

Fotogalerie

    

Pardubicko - ubytování

Penzion Bačalský mlýn
Morašice
cena od
Penzion a restaurace U Zámku
Slatiňany
cena od
Penzion Bačalský mlýn
Morašice
cena od
Penzion Tillerova vila
Lázně Bohdaneč
cena od
Antik Hotel Sofia Litomyšl
Litomyšl
cena od
Antik Hotel Sofia Litomyšl
Litomyšl
cena od
1500 Kč
Hotel Dalibor
Litomyšl
cena od
1000 Kč
Penzion Chrudimák
Chrudim
cena od
250 Kč
Rekreace Bohemia
Seč
cena od
Rekreační areál Motýlek Svojanov u Moravské Třebové
Svojanov u Moravské Třebové
cena od
500 Kč
Rekreační středisko Tramo
Seč
cena od
250 Kč
Další ubytovací zařízení