Máchův kraj

Máchův kraj je jihozápadní oblast Libereckého kraje s přesahem do Středočeského kraje, zejména okolí Doks a Máchova jezera, včetně Kokořínska. České vlastenecké odkazy na vztah kraje ke Karlu Hynku Máchovi se objevovaly již od závěru 19. století.
Vymezení kraje se v jednotlivých průvodcích a na jednotlivých mapách zužovalo i rozšiřovalo, především jihovýchodním směrem k Jizeře. Původním názvem oblasti bylo Dubské Švýcarsko.

Máchův kraj je také dobrovolný svazek obcí v okresu Česká Lípa a okresu Mladá Boleslav, jeho sídlem jsou Doksy a jeho cílem je vzájemná spolupráce a koordinace činností v oblasti rozvoje regionu.

Obce sdružené v mikroregionu: Bělá pod Bezdězem, Bezděz, Březovice, Čistá, Doksy, Dubá, Chlum, Jestřebí, Kravaře, Luka, Okna, Plužná, Skalka u Doks, Tachov, Tuhaň, Vrchovany, Zahrádky, Ždírec, Blatce

V roce 2012 má být zřízena chráněná krajinná oblast Máchův kraj. Má ležet v sousedství CHKO Kokořínsko a její správu má zajišťovat Správa CHKO Kokořínsko. CHKO Máchův kraj má zahrnout evropsky významnou lokalitu Jestřebsko-Dokesko a ptačí oblast Dokeské pískovce a mokřady.

Více informací

Počasí

Fotogalerie

   

Máchův kraj - ubytování

Rezidence FAMI*** De Luxe Design (Máchovo jezero)
Doksy - Staré Splavy
cena od
CHATA LEA - Máchovo jezero
Doksy
cena od
Hospůdka s penzionem Dřevěnka
Provodín
cena od
DUHA r.s.-Máchovo jez.
Staré splavy
cena od
250 Kč
U Leknínu
Doksy (Máchovo jezero)
cena od
Další ubytovací zařízení