Javorníky

Javorníky jsou geomorfologický celek na hranicích Moravy a Slovenska v geomorfologické oblasti Slovensko-moravské Karpaty.

Nejvyšší vrchol - Veľký Javorník - 1 071 m n.m. Nejvyšším bodem Javorníků ležících na Moravě je Malý Javorník (1 019 m n.m.). 

Táhnou se od Lyského průsmyku na jihozápadě po Makovský průsmyk na severovýchodě v délce cca 30 km. Hluboké Papajské sedlo odděluje na jihu hlavní hřeben od izolovaného vrcholu Makyta (923). Na severu je součástí Javorníků skupina Lemešné (950).

Na českém území jsou Javorníky součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na obou stranách hranice je také celá řada maloplošných chráněných území. Smíšený jedlobukový porost pralesovitého charakteru je chráněn v několika přírodních rezervacích - Razula, Hričovec, Veľký Javorník, Makyta. K nejvýznamnějším chráněným územím na české straně patří Galovské lúky - přírodní rezervace s četným výskytem orchidejí, vstavačů a dalších vzácných druhů rostlin. Na mnoha místech v severovýchodní části pohoří vyvěrají minerální prameny. Některé jsou chráněné jako přírodní památky - např. pramen Vajcovka, pramen U Vojtov, který se vyznačuje nepravidelnými úniky metanu.

Více informací

Počasí

Fotogalerie

  

Javorníky - ubytování

Chalupa na Výsluní
Vidnava
cena od
250 Kč
Domeček u Štefků
Nový Hrozenkov
cena od
250 Kč
Hotel Petr Bezruč
Malenovice
cena od
Maximus
Nico
cena od
250 Kč
motel golf start
Slušovice
cena od
250 Kč
Pension Úsvit
Trnava u Zlína
cena od
500 Kč
POLOSAMOTA BUCHOV
Postupice
cena od
250 Kč
Sklípek u Tomáše
Zlín
cena od
500 Kč
Další ubytovací zařízení