Slovenský Ráj

Slovenský ráj je území na východním Slovensku v oblasti Spiše.

Území Slovenského ráje o rozloze 19 763 ha je vyhlášeno od roku 1988 za národní park. Toto území je známé svými roklinami a kaňony, které jsou zabezpečeny žebříky, stupačkami a jinými pomůckami. Téměř celou oblast Slovenského ráje pokrývají lesy - zabírají cca 90 % celkové plochy území. Centrem tohoto regionu je město Spišská Nová ves a hlavními turistickými centry jsou na straně severní Čingov a Podlesok a na straně jižní Dedinky, Mlynky a Dobšinná s Dobšinskou ledovou jeskyní.

Z geomorfologického hlediska leží v severovýchodní části Slovenského rudohoří a je součástí Spišsko-gemerského krasu. Na severu hraničí se střední částí Hornádské kotliny a na západě hraničí s východní částí Nízkých Tater. Na jihovýchodě na Slovenský Ráj navazují Volovské vrchy a na jihozápadě Muráňská planina.

Značná část Slovenského ráje se nachází na území Košického kraje, jen malá část na východě leží na území Prešovského a Bánskobystrického kraje. Protékají jím řeky Hornád a Hnilec.

Je charakteristický členitým terénem - roklinami, potoky s vodopády a krasovými formami, které jsou pro turisty přístupné formou chodníků.

Nejvyšší vrcholy jsou Vel'ká Knola (1 266 m n.m.) a...

Více informací

Počasí

Fotogalerie

  

Slovenský Ráj - ubytování

PENZION RESTAURANT FERDINAND
Moldava nad Bodvou
cena od
Ranč U Trapera
Hrabušice
cena od
UBYTOVANIE POD KEJDOU
Smižany
cena od
Penzion Spišský dvůr
Smižany
cena od
PRIVÁT MARTINA
Arnutovce
cena od
Hotel U Leva***
Levoča
cena od
Penzión Pod Guglom
Mlynky
cena od
Penzion Salamander
Mlynky
cena od
Hotel Barbakan***
Levoča
cena od
Park Hotel
Smižany
cena od
Rodinný penzion Ascona
Hrabušice
cena od
250 Kč
Další ubytovací zařízení