Slovenský Ráj

Slovenský ráj je území na východním Slovensku v oblasti Spiše.

Území Slovenského ráje o rozloze 19 763 ha je vyhlášeno od roku 1988 za národní park. Toto území je známé svými roklinami a kaňony, které jsou zabezpečeny žebříky, stupačkami a jinými pomůckami. Téměř celou oblast Slovenského ráje pokrývají lesy - zabírají cca 90 % celkové plochy území. Centrem tohoto regionu je město Spišská Nová ves a hlavními turistickými centry jsou na straně severní Čingov a Podlesok a na straně jižní Dedinky, Mlynky a Dobšinná s Dobšinskou ledovou jeskyní.

Z geomorfologického hlediska leží v severovýchodní části Slovenského rudohoří a je součástí Spišsko-gemerského krasu. Na severu hraničí se střední částí Hornádské kotliny a na západě hraničí s východní částí Nízkých Tater. Na jihovýchodě na Slovenský Ráj navazují Volovské vrchy a na jihozápadě Muráňská planina.

Značná část Slovenského ráje se nachází na území Košického kraje, jen malá část na východě leží na území Prešovského a Bánskobystrického kraje. Protékají jím řeky Hornád a Hnilec.

Je charakteristický členitým terénem - roklinami, potoky s vodopády a krasovými formami, které jsou pro turisty přístupné formou chodníků.

Nejvyšší vrcholy jsou Vel'ká Knola (1 266 m n.m.) a...

Více informací

Počasí

Fotogalerie

  

Slovenský Ráj - ubytování

Hotel U Leva***
Levoča
cena od
Penzión Pod Guglom
Mlynky
cena od
Ranč U Trapera
Hrabušice
cena od
UBYTOVANIE POD KEJDOU
Smižany
cena od
Penzion Spišský dvůr
Smižany
cena od
PRIVÁT MARTINA
Arnutovce
cena od
PENZION RESTAURANT FERDINAND
Moldava nad Bodvou
cena od
Penzion Salamander
Mlynky
cena od
Hotel Barbakan***
Levoča
cena od
Park Hotel
Smižany
cena od
Rodinný penzion Ascona
Hrabušice
cena od
250 Kč
Další ubytovací zařízení